// článek...

Pracovní desky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Kuchyňská pracovní deska

V dnešním článku se zaměříme především na pracovní desku kuchyňské linky. Ta je velice důležitá součást kuchyňských linek a dá se označit jako základ kuchyně. Jedná se totiž o nejvíce používanou část kuchyně a proto je i nejvíce namáhanou a často nejvíce poznamenanou dlouhodobým používáním.

Základním kritériem pro výběr pracovní desky by měl být především zvolený druh materiálu. Ten by měl být odrazem našich zvyklostí v kuchyni. Někteří lidé vaří méně často, a proto nepotřebují drahé materiály. Naopak jiní z nás vaří několikrát denně a jejich pracovní deska je proto mnohem více vystavena nepříznivým vlivům v podobě otěru, mechanickému poškození, chemickým látkám apod.

Druhy materiálu

Mezi nejčastější materiály využívající se právě v kuchyni patří dřevotřískové desky s laminátovou povrchovou úpravou. Mnohem praktičtější jsou materiály z umělé pryskyřice nebo přírodní kámen. Velice krásný materiál je také v některých designech masiv. V poslední době se čím dál více setkáte také s pracovní deskou v nerez provedení.
Neméně důležitým faktorem pro výběr je barva. Barva a textura pracovní desky totiž velice ovlivní výslednou atmosféru kuchyně (celkový pocit z prostoru). V neposlední řade záleží na nás, jako barvu preferujeme.
Pokud zvolíte tmavější barvy nebo textury, je nutné počítat s tím, že budete muset pracovní plochu více nasvítit, aby se vám pracovalo stejně dobře, jako je tomu např. u světlých linek.

Dřevotříska s laminátovou úpravou

drevotriska-laminatovaTento druh povrchu kuchyňské linky je nejekonomičtější. Nejčastěji se využívají desky s tloušťkou 2,5 – 4 cm. Cena takovýchto desek se pohybuje od 1000,- Kč výše. Mezi hlavní přednosti patří: ekonomická nenáročnost, hygienická nezávadnost, snadná údržba, odolnost proti vodě a mastnotě. Zároveň laminovaná dřevotříska snese krátkodobě i teplotu okolo 180°C, což oceníte právě v kuchyni. Desce naopak uškodí, pokud budete přímo na ní krájet potraviny. Velkou výhodou je také široká dostupnost barev a dekorů (imitace mramoru, dřeva, imitace kamene apod.).

Pracovní deska z masivu

Jako nejvhodnější materiál pro masiv se v kuchyni používají bukové a dubové desky. Také není problém zakoupit například exotické dřeviny jako Teak, ale je nutné počítat s vyšší cenou těchto materiálů (ta je dána tím, že teakové dřevo samo o sobě se nemusí nikterak dále upravovat, protože samo o sobě nepřijímá vlhkost). Dřevěné desky do kuchyní se nejčastěji vyrábějí o tloušťkách 2,5 – 4 cm. Tyto desky bývají tlakově impregnovány epoxidovými pryskyřicemi, které zabrání desce přijímat vlhkost. Vhodnější je vždy volit tlustější rozměr (v budoucnu je možno poškozený povrch znovu zbrousit a obnovit tak povrchovou úpravu).
Důležité je zvolit si kvalitního dodavatele pokud uvažujeme nad pracovní deskou z masivu. Desky totiž musí být dobře vysušené a musí mít kvalitní povrchovou úpravu. Kdo zvolí do kuchyně právě masiv, bude odměněn pocitem „tepla“ a útulnosti.

Přírodní kámen v kuchyni

Velice krásně v „přírodním“ typu kuchyně vynikne pracovní deska z přírodního kamene. Nejčastěji se u nás využívá kámen jako žula a rula. Hlavní přednosti jsou její tvrdost, odolnost, vydrží vysoké teploty, dlouhá životnost atd. Minimální tloušťka těchto desek musí být 4 cm (desky z přírodního kamene jsou velice křehké). Pokud se rozhodnete pro přírodní kámen, počítejte s tím, že pracovní deska je na dotek studená.

Není kámen jako kámen

Jako je tomu ve všech oborech, tak i do kuchyní pronikly nové materiály. Proto se můžete setkat s novým materiálem pro pracovní desku a tím je umělý kámen. Tento materiál se vyrábí spojením mletého přírodního kamene s akrylátem. Hlavními klady je odolnost proti nárazu (není tak křehká jako přírodní kámen), trvanlivost, stálobarevnost, nehořlavost.

umělá kámen v kuchyni

Tento materiál se dá vyrábět téměř v dokonalé hladkosti, čehož se hojně využívá a proto se můžete setkat také s dřezy a umyvadly z umělého kamene. Záporem může být jedině cena. Je nutno počítat, že cena za běžný metr se pohybuje okolo 15 tisíc korun.

Přidejte si článek mezi oblíbené:
 • Print this article!
 • E-mail this story to a friend!
 • Facebook
 • Digg
 • Google
 • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

4 komentářů pro článek “Kuchyňská pracovní deska”

 1. [...] Pracovní deska kuchyňské linky se nemusí nikterak podřizovat budoucímu umístění pultu. Barová deska je umístěna vždy výše (100 až 120 cm od země) oproti kuchyňské desce. Designován stránka barového pultu je věc složitá a je na každém z nás. Základem je obdelníkový tvar pultu. Někdy se můžeme setkat s oválnými tvary popřípadě pult navazuje přímo na středový kuchyňský ostrůvek a v tomto případě může plnit také funkci stolu pro každodenní stolování. [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Barový pult v kuchyni | Říjen 26, 2009, 9.59
 2. [...] Aby jste mohli v kuchyni připravovat jídlo pohodlně a cítili se příjemně, je důležité zvolit správné osvětlení kuchyňské linky a prostoru v kuchyni. Extistuje hned několik kritérií, podle kterých svítidla do kuchyně vybírat. Zároveň osvětlení plní i funcki designovou a musí se do interiéru hodit. V kuchyni obecně musí být dostatek světla. Pokud nemá kuchyňská linka dostatek denního světla, musíme jen nahradit umělým osvětlením. Velice důležité je mít dostatek osvětlení pro přípravu pokrmů (aby nedošlo k úrazu). Z toho plyne, že nejdůležitejším osvětlením v kuchyni je osvětlení kuchyňské linky (především pak pracovní desky). [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Osvětlení do kuchyně | Březen 5, 2010, 11.19
 3. [...] kuchyní, kde chceme docílit rovných linií, jednoduchost a praktičnosti. Aby tato pracovní deska nevypadala příliš “sterilně”, je doplněna o kvalitní dubové dřevo, které [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Nerezová pracovní deska v kuchyni | Červenec 27, 2010, 12.56
 4. [...] v kuchyni pro rok 2014 budou kamenné pracovní desky. Nejčastěji se jedná o žulové pracovní desky a jiné přírodní materiály. Takováto [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Trendy z oblasti kuchyní pro rok 2014 | Listopad 12, 2013, 15.39

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013