// článek...

Kuchyňské linky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Trendy v kuchyňském designu (1)

Stejně jako móda v oblékání, či změny v designu aut, tak také trendy ve vzhledu kuchyní se mění. To co bylo módní v devadesátých letech (linky ze světlého javoru či dubu, časté používání žuly, mnoho ozdobných prvků a doplňků) již vypadá jako starobylé a nudné v porovnání se současnými nabídkami kuchyní. Proto jsme pro vás připravili dvoudílný miniseriál, kde se zaměříme na trendy v kuchyních během posledních pár let.

V poslední době se stává velmi oblíbeným moderní minimalistický či venkovský design kuchyní. Hlavními atributy těchto kuchyní jsou uhlazený styl veškerého zařízení, výrazné barevné odstíny a čisté linky, které prostor v kuchyni provzdušňují a zpřehledňují.

trendy-v-kuchyni

Vhodně sladěné druhy materiálů a barev přidávají na zajímavosti a dokáží opticky oddělit jednotlivé pracovní plochy v kuchyni.

Pokud přemýšlíte o drobných změnách v kuchyni, či plánujete kompletní přestavbu, máte v současnosti opravdu z čeho vybírat. Od tradičních venkovských stylů, až po zcela moderní, minimalistické kuchyně, nabídka na trhu je opravdu nepřeberná. Kuchyni si tak můžete vytvořit přesně podle vašich představ do nejmenšího detailu, od kuchyňského dřezu s baterií, přes osvětlení, kuchyňský ostrůvek, bar, až po veškeré spotřebiče. Můžete se nechat inspirovat závratným množství designových nápadů.

Kuchyně hraje velmi důležitou roli v každodenním životě nás všech, proto je potřeba zařídit si kuchyni tak, aby se v ní člověk cítil příjemně a strávený čas v ní si užil.

Na následujících řádcích jsou uvedeny poslední módní trendy v designu kuchyní – dřezy, spotřebiče, nábytek, barvy a mnoho dalšího.

Trend číslo 1 – Kuchyně pro velkou rodinu

Jeden z mála trendů, který se objevuje velmi často v posledních 20 letech, je velká otevřená kuchyně, která bývá propojena s jídelnou či přímo obytným prostorem.

Moderní půdorysy již nejsou rozděleny na menší místnosti, jak to bývalo dříve, ale jsou ponechány velké prostory, které tak pomáhají maximálně využít veškeré dispozice. Kuchyně a obytný prostor se tak stávají centrem veškerého dění pro celou rodinu i přátele.

Tento trend je logickým řešení současného hektického života rodiny, kdy příprava jídla i následné stolování bývají často “ošizovány” na úkor nabitého programu - práce, škola, sport a jiné denní aktivity. A právě příprava jídla a stolování bývají často ojedinělou příležitostí, kdy může být celá rodina pohromadě.

Vaření a jiné činnosti v kuchyni bývají často společnou povinností pro všechny členy rodiny, proto tento trend (velká společná kuchyně) je v posledních letech neocenitelný. Dobře zvolený a umístěný ostrůvek s velkým dřezem a jiné účelové pracovní plochy pro přípravu jídel, vaření, pečení a umývání vám napomohou s komunikací mezi členy rodiny. Proto je vhodné projektovat kuchyni tak, aby v ní mohlo pracovat (pohybovat) se vícero lidí, než jen jedna osoba, jak tomu bylo v nedávné minulosti. 

Trend číslo 2 – Linka ve znamení luxusu

Žhavým trendem designu kuchyní je klasický víceúčelový nábytek, jak ukazují údaje zveřejněné asociací National Kitchen & Bath Association (NKBA).

Ostrůvek v kuchyni již nemusí sloužit pouze jako pracovní plocha a místo pro uskladnění nádobí, ale může sloužit i jako místo pro dekorace. Sám o sobě již může být dekorativní díky, jeho nohám, ozdobným lištám, dvířkům, či poličkám. Z ostrůvku se tak stane více než jen další kus nábytku v kuchyni.

trendy-v-kuchyni3

Některé skřínky mohou být ponechány otevřené, či mohou být opatřeny prosklenými dvířky, kuchyňská linka tak získá na zajímavosti a různorodosti.

Kostra linky a dvířka jsou v dnešní době vyráběna z vysoce kvalitních povrchů z tvrdého dřeva, v tmavých nebo světlých přírodních odstínech, které vnáší do kuchyně krásu přírody a vůni dřeva. 

Linky z tvrdého dřeva s přírodním povrchem přispívají k více formálnímu vzhledu, ale mohou mít také čisté a jednoduché linie v moderním stylu. Mezi oblíbené materiály patří stále javor, ale v posledních letech se velice rozšířilo dřevo z třešně, ořechu nebo olše. Ty patří bezesporu mezi top v moderním kuchyňském designu. Tyto materiály a povrchy jsou velmi přizpůsobivé a mohou se tak snadno kombinovat. 

Pro krásu kuchyně je velice důležitá kvalitní a dobře odvedená řemeslná práce. Proto dbejte na správný výběr řemeslníků, kteří vám mohou ušetřit nejen peníze, ale také především čas a vaše nervy.

V příštím díle se podíváme na zbylé trendy v kuchyních (uspořádání kuchyňských prostor v kuchyni a na stylové spotřebiče).

Přidejte si článek mezi oblíbené:
 • Print this article!
 • E-mail this story to a friend!
 • Facebook
 • Digg
 • Google
 • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

3 komentářů pro článek “Trendy v kuchyňském designu (1)”

 1. [...] minulém prvním díle - trendy v kuchyňském designu (1), vám nyní přinášíme pokračování základních trendů co se týká kuchyní a kuchyňských [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Trendy v kuchyňském designu (2) | Březen 2, 2009, 15.14
 2. [...] pro uchovávání čerstvé zeleniny a ovoce. Tato lednička je skvělým příkladem jak do moderní kuchyně jednoduše dostat nádech retro [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Retro lednice současnosti | Březen 23, 2009, 12.05
 3. [...] baterie by měly vždy ladit s dřezem a měly by tak doplňovat kuchyňský design a dotvářet tak jakousi hlavní „myšlenku“ kuchyně. Přidejte si článek mezi [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Dřezové baterie – druhy a trendy | Březen 30, 2009, 15.03

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013