// článek...

Kuchyňské linky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Odsávače par (digestoře)

Nezbytnou součástí standardní moderní kuchyně je bezesporu kvalitní digestoř (odsavač par). Především pak u menších (panelákových) kuchyní je velice důležité vybrat ten správný odsavač par. O odsavači par se dá hovořit jako o tzv. „solitéru“ v kuchyni, díky kterému se dá velice ovlivnit celkový pocit z prostoru.

Pokud uvažujete o rekonstrukci kuchyňské linky nebo jen o zakoupení nové digestoře, je vhodné pamatovat na pár hlavních aspektů. U odsavačů par jsou nejdůležitější dva parametry – výkon motoru (rovná se schopnost kolik m3 je odsavač schopen za časovou jednotku odsát) a hlučnost motoru.

Pro běžnou domácnost postačují odsavače o výkonech 250–450 m3 za hodinu. U větších kuchyní (propojených s obývacím pokojem popř. jídelnou) je vhodné volit silnější modely. Min. okolo 600-750 m3/hod. Avšak lépe je zvolit ještě výkonnější modely (okolo 1000 m3/hod). Pamatujte na to, že vzduch v kuchyni by se měl za hodinu obměnit přibližně 10x (v lepším případě 16x). Pokud tedy máte kuchyni o objemu 20 m3, určitě vám postačí digestoř o výkonu 400 m3/hod.

S výkonem motoru souvisí i hlučnost. Zde platí – čím méně, tím více. Čím je digestoř tišší, tím více se budete moci bavit s rodinou a nebudete se muset hlasitě překřičovat. Méně hlučná digestoř je zcela zásadní v kuchyních, které jsou propojeny s obývací částí domu. Hlučnost odsávačů se udává při jejich plném výkonu. Ta by neměla přesáhnout hodnotu 56 dB. Vhodné je upozornit, že ne vždy platí, čím silnější motor, tím větší hlučnost. Např. u recirkulačních digestoří (viz. níže) počítejte při nižším výkonu motoru s vyšší hlučností.

Základní druhy digestoří

Odsavače par lze rozdělit podle několika hledisek takto:

 • Podle typu provedení na – vestavené, komínové, štěrbinové, ostrůvkové, teleskopick.
 • Podle způsobu odvětrávání na – odtahové a recirkulační (přefiltrovaný vzduch se opět vrací zpět do kuchyně)
 • Podle výkonu – slabé, střední, silné

digestore-kominove

Digitální komínová digestoř s regulací rychlosti a dvěmi světli. Foto archiv: Cavaliere

Typy odsavačů par

 • Vestavěné – tyto digestoře lze jednoduše zabudovat do kuchyňského nábytku. Nejčastěji se umísťují do horní skříňky přímo nad varnou deskou. Pro lepší účinnost se prodávají modely, které mají výsuvnou přední plochu, díky níž se zvýší účinnost až o 45%.
 • Štěrbinové – zde není nasávací plocha tvořena kovovou mřížkou (která slouží k zachytávání tukových částic), ale vzduch je nasáván štěrbinami mezi panely tvořící nasávací plochu. Díky tomu jsou tyto modely více designové.
 • Ostrůvkové – ostrůvkové odsavače naleznou své uplatnění především v kuchyních, kde je varná deska (popř. přípravné místo) umístěno jako samostatný ostrůvek.
 • Komínové – mají za úkol horní částí (krytem) uschovat odtahové potrubí. Většinou jsou tyto modely tvořeny dvěma částmi – pevnou a teleskopickou (výsuvná část, kterou lze upravit podle potřeby).
 • Recirkulační – v případech, kdy nemůžete z jakýchkoliv důvodů odvádět výpary z kuchyně ven, je vhodné zvolit recirkulační digestoře, kdy nasávaný vzduch prochází uhlíkovými filtry, kde se vzduch pročistí a poté se vrací zpět do místnosti. Nutné je počítat s výměnou těchto filtrů přibližně po 3 až 4 měsících.

V příštím článku na téma digestoře, se zaměříme na designové trendy, možnosti (a pravidla) umístění digestoří a na konkrétní provedení a zakomponování do kuchyňských linek.

Přidejte si článek mezi oblíbené:
 • Print this article!
 • E-mail this story to a friend!
 • Facebook
 • Digg
 • Google
 • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

2 komentářů pro článek “Odsávače par (digestoře)”

 1. [...] jsou. Další velkou výhodou je možnost zdůraznění designových prvků jako například digestoře, židliček apod. Níže můžete najít fotografie kuchyňských linek, které dokazují, jak [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Černobílé kuchyně - fotogalerie | Únor 23, 2010, 14.46
 2. [...] linky, horní výklopné skříňky (prosklené nebo plné), skříňky s možností umístění digestoře nebo skříňky určené pro sporáky. Při kombinování kuchyňské linky je důležité znát [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Moderní kuchyňská linka nemusí být drahá | Říjen 14, 2013, 11.11

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013