// článek...

Kuchyňské linky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Máte ve své kuchyni vše na správném místě?

Ačkoliv se to nemusí zdát, v kuchyni trávíme až 1/3 svého volné času. V dnešní době se nejen v kuchyni připravuje jídlo, ale čím dál častěji se kuchyň stává místem pro naši konverzaci se členy rodiny a přáteli. Proto je dnes velice populární otvírat kuchyňský prostor do ostatních prostor bytu (např. obývací pokoj). S nadsázkou se dá říci, že se tento prostor stává pomalu centrem dění v bytě.

Aby jste se cítili v prostředí kuchyňské linky příjemně je vhodné dodržovat pár základních pravidel, které vám velice usnadní přípravu jídel a pobyt v kuchyni. Zapomeňte na to, že kuchyň je pouze místem pro přípravu jídel, stolování, umývání nádobí nebo uskladnění potravin. Přežitky hoďte za hlavu a podívejte se na kuchyň zcela z jiného úhlu pohledu.

Jak má vypadat správná kuchyňská linka

Uskladnění potravin

Každá hospodyňka ocení skladovací prostory blízko po ruce. Pokud patříte mezi ty méně šťastné a nemáte vlastní malou místnost určenou přímo pro potraviny (tzv. špajz), nemusíte věšet hlavu na hřebík. Dnes existují tzv. výsuvné potravinové skříně, které plní svou funkci na jedničku. Tyto skříně jsou cenově dražší než obyčejná skříň s jednotlivými šuplíky, avšak jsou mnohem přehlednější a jednodušeji se dostanete k potravinám.

Prostor pro manipulaci v kuchyni

kuchyně fotografieV kuchyni je manipulační prostor více než důležitý. Proto je vhodné například ledničku umístit v blízkosti odkládací plochy a to tak, aby nebyla přerušena pomyslná přímka potravin (lednička, odkládací plocha, dřez, sporák). Tato přímka funguje i opačným směrem. Pokud již máte dovařeno, je vhodné mít sporák blízko dřezu, kde opláchnete hrubou nečistotu a hned vedle dřezu mít umístěno myčku, kam špinavé nádobí rovnou vkládáme.

Snadná příprava jídla

Sporák (varná deska) je centrem vaření. Je vhodné mít okolo tohoto centra z obou stran minimální manipulační plochu. Minimální šířka této plochy se uvádí 40 cm. U kuchyňské linky je vhodné pamatovat na plochu pro přípravu jídla. Ta by neměla být menší jak 80 cm.

Troubu je vhodné umístit nad úroveň kuchyňské linky, jak jsme psali v jednom z minulých článků: Vestavěné spotřebiče v kuchyni.

Výška pracovní desky se vždy pohybuje okolo 85 cm. Tato výška je pouze orientační. Pokud si necháváte vyhotovit kuchyňskou linku na zakázku, můžete si nechat přizpůsobit výšku pracovní plochy přesně podle vaší postavy. Dřez můžete umístit o pár centimetrů výše, to proto, aby vás při umývání nádobí nebolela záda.U varné desky je naopak vhodné, pokud je umístěna o něco níže, než pracovní deska. To oceníte především při vaření. Snadno uvidíte i do větších hrnců.

Kam s odpadem?

Ve většině kuchyní se setkáte s umístěním koše určeného pro odpadky právě pod dřezem. Velkou výhodou je, že koš není vidět a je ihned po ruce. Je vhodné mít vícero druhů košů podle druhu odpadu. Třídění odpadu není u nás zatím uzákoněno, ale během pár let tomu může být jinak.

Světlo v kuchyni

Dostatek světla v kuchyni je jednou z hlavních zásad, na které nemá cenu šetřit. Oči máme jen jedny a proto je velice dobré, mít dostatek světla jak večer tak i ve den. Využijte dnes velice populárního centrálního osvětlení s bodovkami s kombinací bodových světel zabudovaných v lince. Vhodné je do kuchyňské linky pod vrchní skříně zabudovat bodová světla, nebo zářivkové trubice. Pokud se rozhodnete pro bodovky, pamatujte na to, že jejich počet musí být dostatečný, jinak by jste si při práci vrhali příliš stínů na pracovní plochu.

Světlo v kuchyni

Kuchyňská linka plná doplňků

Na českém trhu naleznete dnes plno nejrůznějších doplňků určených právě pro kuchyň. Velice populárním je tzv. drátěný program, kdy si můžete vhodně nakombinovat téměř cokoliv potřebujete.

Při koupi spotřebičů se vždy zajímejte o jejich hlučnost. Jak jsme psali již výše, kuchyňský prostor se stále častěji spojuje s obývacím pokojem a proto oceníte vaše tiché pomocníky. Toto pravidlo platí dvojnásob pro digestoř. O těch si povíme v některém z dalších článků.

Přidejte si článek mezi oblíbené:
  • Print this article!
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • Digg
  • Google
  • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

1 komentář pro článek “Máte ve své kuchyni vše na správném místě?”

  1. [...] současnosti je jedním z nejvýznamnějších designových prvků v kuchyni celková organizace a řešení prostor pro úschovu nádobí, potravin a dalších kuchyňských pomocníků. Možnosti uspořádání [...]

    Autor Nej Kuchyňské linky | Trendy v kuchyňském designu (2) | Březen 2, 2009, 15.15

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013