// článek...

Kuchyňské linky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Kuchyňské dřezy - tipy a rady

Kuchyňské linky se během své historie významně měnily, zdokonalovaly a stále se vylepšovaly. Avšak i přes všechny změny v posledních desítkách let, zůstává jedna věc stále součástí kuchyně. A touto věcí je právě kuchyňský dřez. I tak nenápadná věc jako dřez doznala velkého vývoje během své historie. V dnešní době je nejdůležitějším parametrem u dřezů funkčnost a design. Ačkoliv nemusí kuchyňský dřez přímo ladit se zbytkem kuchyně, je dobré dodržet pár základních pravidel při výběru, které Vám napomůžou ke spokojenosti.

Jednou z hlavích chyb, kterých se dopouští velká většina uživatelů je nevhodné umístění dřezu v kuchyňské lince. Jen si uvědomte, že celá příprava pokrmů, oplachování nádobí nebo zeleniny se stále točí okolo dřezu. Ze statistik dokonce vyplívá, že až 80% dění v kuchyni se odehrává právě v okolí kuchyňského dřezu. Pokud tedy dřez umístíte příliš daleko nebo nízko, může se Vaše práce v kuchyni stát mnohem namáhavější a únavnější, než by se na první pohled zdálo.

Jaký dřez je vhodné zvolit?

Tato otázka je velice složitá. V dnešní moderní době jsou velice populární tzv. vestavěné spotřebiče, kde na prvním místě figuruje myčka nádobí. Dnešní myčky nádobí jsou velkým pomocníkem pro každou hospodyňku a díky vývoji techniky jsou stále dokonalejší. Avšak každá hospodyňka ví, že myčka nenahradí obyčejný kuchyňský dřez. Například mytí jemného skla nebo porcelánu je vhodnější právě v kuchyňském dřezu. Každý kdo měl možnost sáhnout si na sklenici od vína umytou z myčky ví, že sklenice je na dotyk „drsná“. Při dlouhodobém mytí sklenic a porcelánu v myčkách pak dochází k postupnému odstraňování ozdob apod. Proto je vhodné tyto věci mýt v dřezu. Další druh nádobí jako jsou plechy a rozměrné mísy budete v myčce také jen těžko umývat.

Nerezový moderní kuchyňský dřez s malou odkapávací plochou a se zvláštním dřezem pro oplachování zeleniny

Proto je vhodné dobře si rozmyslet velikost dřezu před budováním (rekonstrukcí) kuchyně. Vždy je lepší zvolit dřez větších rozměrů, pokud nám to naše kuchyně dovolí. Větší dřez rovná se větší pohodlí při umývání nádobí. Malé dřezy se využívají v designových kuchyních, kde je kladen velký důraz právě na celkový koncept kuchyně.

Důležitá je funkčnost dřezu

Jako u jiných součástí kuchyně jsou i dnešní dřezy svou funkčností mnohem propracovanější, než tomu bývalo v dřívějších dobách. Dnes není problém zakoupit ve vybraných prodejnách (například Baumax, Hornbach, Obi a jiné) nejrůznější druhy dřezů. Od zcela jednoduchých modelů, až po zcela propracované a luxusní kuchyňské dřezy, určené pro náročné uživatele. V poslední době se stávají velice populární dřezy, které jsou rozděleny na dvě části – v jedné se umývá nádobí a druhý menší dřez je určen pro oplachování ovoce a zeleniny. U dražších dřezů (viz. Obrázek) se pak můžete setkat s posuvným systémem jak pro krájení zeleniny, tak také oplachování. Velkou výhodou je, že využíváte jen tu možnost, kterou potřebujete.

kuchynsky-nerez-drez

Odkapávací plocha pro nádobí se u jednotlivých dřezů liší především svou plochou. U některých najdete jen malou plochu, u jiných větší. Každému z nás vyhovuje něco jiného, proto někdo zvolí raději malou plochu, která je pro každodenní použití dostačující. Jiní s početnější rodinou raději zvolí větší plochu.

Součástí každého dřezu je kuchyňská (dřezová) baterie. O této problematice jsme již psali v tomto článku: Dřezové baterie – druhy a trendy. Proto se tomuto problému nebudeme v tomto článku věnovat.

V příštím článku věnovanému kuchyňským dřezům se zaměříme na druhy materiálů a především trendy a možnosti volby dřezů. Zároveň se můžete těšit na mnoho zajímavých fotografií zabudovaných dřezů v kuchyňských linkách.

Přidejte si článek mezi oblíbené:
  • Print this article!
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • Digg
  • Google
  • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

Žádný komentář pro článek “Kuchyňské dřezy - tipy a rady”

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013