// článek...

Kuchyňské linky

Nej Kuchyňské linky: Latest post

Barvy v kuchyni

Barva je velmi významným designovým prvkem jak v kuchyních, tak i v ostatních pokojích. Vhodná kombinace barev dokáže kuchyň zútulnit i ozvláštnit. Pokud byste však zvolili příliš mnoho barev, které se k sobě navíc příliš nehodí, může se dobrý dojem z kuchyně zcela zhroutit.

Barva dokáže ovlivnit celkový pocit z kuchyně. Například studie prokázaly, že červená barva v kuchyni může zvýšit puls i frekvenci dýchání, stejně jako zvýšit chuť k jídlu. Žlutá, obzvláště světlejší odstíny dokáží navodit pocit štěstí a zářivě žluté odstíny dokáží upoutat pozornost a kuchyni velmi příjemně rozzářit. Barevnými odstíny také můžete ovlivnit optickou velikost celého pokoje.

V současnosti je na trhu velmi široká nabídka kuchyňského nábytku, spotřebičů i dalšího příslušenství v nespočtu různých barevných odstínech. Nejlepšími barvami do kuchyně mohou být odstíny hnědé, broskvové, žluté, růžové či modré.

Osvědčené barevné kombinace

Módní barevná řešení pro kuchyně se neustále mění, existují však některá řešení, která jsou oblíbená neustále. Bílá je v kuchyni velmi oblíbená, jelikož vzbuzuje dojem čistoty. Nevýhodou zcela bílých kuchyní je, že mohou působit chladně až sterilně. Z tohoto důvodu bývá bílá kombinována v kuchyni ještě s jinou barvou, obvykle modrou. Lehce zbarvená dubová podlaha, nebo jemně zbarvené designové doplňky, jako například záclony, mohou kuchyň “prohřát“. Obvykle se tedy používá jedna hlavní barva, ke která se zvolí jedna či dvě doplňkové barvy.

barvy-v-kuchyni-cervena2Módní barevná řešení pro kuchyně se neustále mění, existují však některá řešení, která jsou oblíbená neustále.

Abyste se vyhnuli nevhodné kombinaci barev v kuchyni je vhodné řídit se několika radami:

 • Pravidlo 60 – 30 – 10 je nejvhodnějším řešením při kombinaci tří barev v kuchyni. 60% plochy v kuchyni by měla zabírat dominantní barva, nejčastěji to je barva stěn a kuchyňské linky. 30% druhé barvy by mělo být použito na podlahu nebo koberec. Zbylých 10% je poté vhodné použít na doplňky, například nádobí, obrazy, textil a podobně.
 • U jednobarevného řešení je vhodné využít více odstínů základní barvy, které tak prostor ozvláštní.
 • Komplementární barevná schémata jsou charakteristická použitím dvou kontrastních barev. Toto řešení působí velmi intenzivně a vnáší do kuchyně energii.
 • Analogické barevné schéma je kombinace tří příbuzných barev, které jsou umístěny ve vzájemné blízkosti na stejné stupnici barev (jarních, letních, podzimních, či zimních). V kuchyni je však použití některých barevných kombinací velmi nevhodné, například žlutá a zelená, modrá a fialová, či červená a oranžová.

barva-kuchyne-2Neutrální barvy zahrnují tmavě šedou, okrovou, černou, bílou, smetanová a odstíny šedé. Tyto barvy mohou být použity v podstatě s jakoukoli jinou doplňkovou barvou.

Pro vhodný způsob sladění barev je vhodné se inspirovat v přírodě, jako například nebeská modř, odstíny zelené, hnědé či žluté. Důležitým prvkem v kuchyni je také světlo, které dokáže barvy ještě více zvýraznit či nechat vyniknout různým odstínům.

Přidejte si článek mezi oblíbené:
 • Print this article!
 • E-mail this story to a friend!
 • Facebook
 • Digg
 • Google
 • del.icio.us
Banner - kuchyňské linky
Výnosy a montáže nábytku

Související články:

Diskuze:

1 komentář pro článek “Barvy v kuchyni”

 1. [...] velmi zakládá na správném sladění barev, proto tomu v kuchyni nebude jinak. Při vybírání barevných odstínů se vyhněte ohnivým barvám jako jsou červená, růžová, fialová. Tyto barvy mohou narušit [...]

  Autor Nej Kuchyňské linky | Kuchyně podle Feng Shui | Červen 24, 2009, 13.55

Zanechat komentář

Vyzkoušejte speciálně upravené vyhledávání jen z oblasti kuchyní, kuchyňských linek a nábytku.


Výnosy a montáže nábytku

Poslední články

Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Co ovlivňuje cenu kuchyňských linek a jak se dají pořídit levně?
Květen 14, 2015
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Dřezové baterie – kterou si zvolit a proč?
Říjen 16, 2014
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Neobvyklé vychytávky do kuchyně
Leden 22, 2014
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Vestavěná mikrovlnná trouba - ano či ne?
Prosinec 12, 2013
Praktický kráječ na banán
Praktický kráječ na banán
Listopad 18, 2013